X 20
Bugun...Fortuna Düsseldorflu Kaan Ayhan ve Kenan Karaman'dan transfer haberlerine yanıt

DÜSSELDORF(AA) - Almanya 1. Futbol Ligi (Bundesliga) takımlarından Fortuna Düsseldorf'ta forma giyen A Milli Takım oyuncuları Kaan Ayhan ve Kenan Karaman, Esprit Arena'da AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

facebook-paylas
Tarih: 01-01-2020 20:12

Fortuna Düsseldorflu Kaan Ayhan ve Kenan Karaman'dan transfer haberlerine yanıt

 
Almanya 1. Futbol Ligi takımlarından Fortuna Düsseldorf'ta forma giyen A Milli Takım oyuncuları Kaan Ayhan ve Kenan Karaman, kendileriyle ilgili basında çıkan transfer haberlerine yanıt verip, Türk futbolu hakkında değerlendirmelerde bulundu.
 

DÜSSELDORF(AA) - Almanya 1. Futbol Ligi (Bundesliga) takımlarından Fortuna Düsseldorf'ta forma giyen A Milli Takım oyuncuları Kaan Ayhan ve Kenan Karaman, Esprit Arena'da AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

İki futbolcu, basında yer alan transfer iddialarını kendilerinin de gördüklerini ancak Süper Lig ekiplerinden resmi teklif almadıklarını belirtti. 

Kaan Ayhan, hakkında çıkan transfer iddialarıyla ilgili olarak, "Orada burada biz de okuyoruz. Arkadaşlarımız, 'Şunu duyduk doğru mu?' diye soruyor. Ben kendi adıma konuşayım ama Kenan için olsaydı da bilirdim. Resmi bir teklif almadım. Zaten kulübümüz de kolay bir şekilde izin vermez. İleride ne olur hiç bilemeyiz. Futbolda bazen çok garip şeyler olur. Önümüz daha açık." ifadelerini kullandı.

Kenan Karaman ise, "Ben de resmi teklif almadım ama futbolda ne olacağını hiçbir zaman bilemezsiniz. Öncelik olarak Fortuna Düsseldorf'a odaklandık. Burada başarılı performans gösterdikten sonra, iyi bir teklif gelirse de değerlendiririz." yanıtını verdi. 

Kaan: "Ben de karşınızda oturamayabilirdim"

Kaan Ayhan, Avrupa'da çok yetenekli Türk oyuncuların ortaya çıkmasının sebebinin, sistemli altyapı ve genç futbolculara duyulan güven olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

"Türkiye'deki genç futbolcularda yeteneğin az olduğunu düşünmüyorum. Daha çok altyapıdan profesyonelliğe geçişte bir sıkıntı görüyorum. Schalke 04'ün altyapısından A takıma yükseldim. Orada benim yerime 2-3 tane 32-33 yaşlarında yıldız oyuncu bulunsaydı, büyük paralarla transfer edilmiş olsalardı, belki ben de bugün karşınızda oturamayabilirdim. Problemi orada görüyorum. Yetenekli çocuklarımız, kardeşlerimiz fazlasıyla var. Ümit Milli Takım'da da çok yetenekli oyuncularla tanıştım. Bazen Süper Lig'i izlediğimde, gözüm onları arıyor. Genel olarak yetenekli kardeşlerimiz var ama altyapıdan profesyonel futbola geçişi yapamadığımızı düşünüyorum. Bu konunun iyi düşünülmesi gerekir."

Kenan: "Almanya'da bir sistem var"

Almanya'nın son dönemdeki başarısını 2003'te kurduğu altyapı sistemine bağlayan Kenan, "Hoffenheim'ın altyapısında büyüdüm, futbol okuluna gittim, ailemden uzaktım. Disiplinli bir hayatım vardı. Sabahları okula giderdim, antrenman olurdu, ders alırdık. Sonuca da bakarsak, bu yöntem daha fazla futbolcu üretiyor. Almanya'da bir sistem var. 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig'deki tüm takımlar bu sisteme uyuyor. Bunu çok önemli buluyorum." diye konuştu.

Türkiye'de sistem eksikliği bulunduğuna dikkati çeken milli oyuncu, "Kendimizi geliştirmemiz gerek. Türkiye'den Avrupa'ya giden oyuncularımız oldu. Bu Türk futboluna bir işaret olmalı. Bizden de oyuncular Avrupa'ya gidebiliyormuş, biz de yetiştirebiliyormuşuz. Bunun üstünde durmak gerek. Güzel bir altyapı sistemi ile Türkiye'den daha fazla futbolcu çıkar. Çünkü çok büyük bir nüfusumuz var. O kadar futbola hasta bir ülkeyiz ki bence güzel bir altyapı sistemi olsa ileride Avrupa'da daha fazla Türk futbolcu görürüz." şeklinde konuştu.

Kenan Karaman, Türkiye'de genç oyuncu tanımıyla ilgili hata olduğunu aktararak, "20-23 yaşındaki oyuncular (Türkiye'de) birçok takımda hala 'Sen daha genç futbolcusun, senin zamanın var' düşüncesiyle muamele görüyor, şans bulamıyor. Avrupa'da daha farklı. 20 yaşında bir futbolcunun birinci ligde 50 maçı oluyor. Bu bizim ülkemizde biraz sıkıntılı. Halbuki Almanya ile kıyaslarsam, o yaştaki oyuncular gerçekten baya tecrübe kazanmış oluyor. Türkiye'de ise o yaşlardaki biri için, 'Biz genç bir oyuncu çıkardık.' deniyor. Sıkıntıların yabancı sınırıyla alakası olmadığını düşünüyorum. Çünkü rekabetin her zaman olması gerek. Büyük oyunculardan her zaman bir şey öğrenebilirsin. Takımlarımızın altyapıya daha çok destek, genç oyunculara daha fazla şans vermesi gerekli. Hem milli takımın verdiği hava hem de Avrupa'ya giden oyuncular, Türk futbolu için bir işaret. Önümüzdeki yıllarda çoğu şeyin değişeceğine, buna bir çözüm bulacağımıza inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Bu sezon Avrupa kupalarında Medipol Başakşehir dışındaki diğer Türk takımlarının erken elenmesini değerlendiren Kenan, "Avrupa'da oynayan Türk takımlarını destekliyoruz, maçlarını da izliyoruz. Bu sene takımlarımızın performansını üzücü buldum. Daha büyük beklenti içindeydim ama maalesef olmadı. Artık o seviyelere gelmemiz gerek. Türkiye'deki büyük takımlarımızın, Avrupa'da da kendini ispat edip tur atlaması gerek. Almanya'da 3 takım Şampiyonlar Ligi'nde tur atladı. Bayer Leverkusen, UEFA Avrupa Ligi'nde devam edecek. Bu bir ülke için önemli. İlerleyen yıllarda buna daha çok odaklanmalıyız. İnşallah bu durum düzelir." ifadelerini kullandı.

Kaan Ayhan da Türk takımlarının Avrupa kupalarına erken vedası sebebiyle üzüldüğünü belirterek, "Kenan'la çoğu zaman maçları beraber izliyoruz. Açıkçası haksızlık yapmak da istemiyorum, bazen şanssızlık olabilir. Maç esnasında olan veya hakem kararından kaynaklanan pozisyonlar da olabilir. Biz de bir gün inşallah daha farklı zamanlar yaşarız. Takımların kalitesinin de artmasını çok isterim. Avrupa'da başarılı olmalarını kalpten diliyorum." açıklamasını yaptı.

Kaan: "Kenan'ı niye dinlemedim diye kendime kızıyorum"

Bu sezon Bundesliga'da yaptığı asistlerle adından söz ettiren Kaan Ayhan'ın hücumdaki başarısıyla ilgili Kenan, "Ben artık şaşırmıyorum. Hasta olduğum için maçları televizyonda izliyorum. Kaan'ı önde gördüğümde şaşırmıyorum." derken, "O konuda baştan beri Kenan'ı niye dinlemedim diye kendime kızıyorum." ifadelerini kullanan Kaan ise, şöyle konuştu:

"Çünkü Kenan bana hep, 'Sen önde de oynayabilecek bir tekniğe sahipsin. Niye hiç öne gitmiyorsun?' diyordu. Ben de biraz çekiniyor, 'Defans daha önemli, önce sağlam bir şekilde defans yapalım da ön bölgelere bir gün giderim.' diyordum. O konuda Kenan da yardımcı oldu. Öte yandan, kendimi sadece defans değil, pas tekniğine sahip bir oyuncu olarak da görüyorum. Beklentim oyunu geriden kurmak, gol pozisyonu oluşturmak, asist yapmak. Bir stoper olarak zor ama bu sezon iki defa başardım. Orada da gelişmeye devam etmek istiyorum. Altyapıda 10 numara ve 6 numara oynardım, 'Daha sağlam bir defansa sahip olalım.' diyerek beni geri çektiler. Eski zamanlardan öne doğru bir yetenek var."

25 yaşındaki iki futbolcudan Kaan, futboldaki en verimli dönemlerine girdiklerini vurgulayarak, "Önümüzdeki 2-3 senede sportif anlamda büyük bir adım atmak isterim, isteriz. Bakmak gerek. Bizi neler bekliyor bilmiyoruz. Şimdiye kadar yolumuz hep iyi gitti, umarım böyle devam eder." şeklinde görüş belirtti.

"Futbolcunun her zaman hedefleri, hayalleri olması, bunun için de çabalaması gerek." diyen Kenan Karaman, "İnşallah biz de daha büyük takımlarda kendimizi gösterebiliriz. Tabii önce kendi takımımızda iyi performans göstermemiz gerek. Bir adım daha ileriye atmak hedeflerimiz arasında. İnşallah bunu da çok çalışıp başarırız." açıklamasında bulundu.

Futboldan kalan zamanlarını da çoğunlukla birlikte geçirdiklerini aktaran milli futbolculardan Kaan, "Daha dün akşam Şampiyonlar Ligi'ni beraber izledik. Komşuyuz aynı zamanda. Ayrılmaz ikili." derken, Kenan da "İkinci sezonum. Kaan Gelsenkirchen'de oturuyordu, şimdi Düsseldorf'a taşındı ve komşum oldu. Bizim için iyi oldu. Boş zamanlarımızı birlikte geçiriyoruz. İnsanın sosyal hayatında da samimi arkadaşının olması çok iyi bir şey. Yeni bir şehre geliyorsunuz. Kaan, Düsseldorf'ta oynuyordu zaten. Ben de onun sayesinde şehri ve yeni insanları tanıdım. Çoğunlukla vaktimiz beraber geçiyor." şeklinde konuştu. 

Kısa kısa

Milli futbolcular, kısa soru-cevap bölümünde ise şunları söylediler:

- FIFA mı, PES mi?

Kaan: "FIFA, ama hiç PES oynamadığım için hakkını yemeyeyim. Alışkanlık daha çok FIFA."

Kenan: FIFA.

- FIFA'da tercihiniz hangi takım?

Kenan: Real Madrid.

Kaan: Manchester City ama rakibe bağlı.

- En sevdiğiniz yer?

Kenan: Ailemin yanı.

Kaan: Ailemin yanı, Gelsenkirchen.

- En sevdiğiniz şarkı?

Kaan: Şu anda en çok dinlediğim sanatçı, burada ünlü Apache. Daha çok onu dinliyoruz.

Kenan: Ben Sezen Aksu hayranıyım ve bütün şarkılarını beğenirim.

- En sevdiğiniz film?

Kenan: Johny Deep oynuyor filmde Blow.

Kaan: Dizi söylesem? Mucize Doktor. Şu anda manyak gibi izliyorum.

Kenan: Ben Çukur taraftarıyım. Çukur'u çok izliyorum.

- En sevdiğiniz yemek?

Kenan: Türk mutfağı kesinlikle.

Kaan: O kesin zaten. Alman mutfağı diye bir şey yok.

Kenan: Klasik kuru fasülye-pilav.

Kaan: Lahmacunu çok severim. Çocukluğumdan kalma bir şey. Amcam çok güzel yapardı. O yüzden lahmacun diyorum.

- En sevdiğiniz stat?

Kenan: Borussia Dortmund'un stadını (Signal Iduna Park) çok beğeniyorum. Oradan çok etkilenmiştim.

Kaan: Santiago Bernabeu (Real Madrid). İlk Şampiyonlar Ligi maçıma da orada çıktım. Hem benim için büyük bir anlamı var hem de stadın kendisi güzel.

- Türkiye'de en sevdiğiniz şehir neresi?

Kenan: Önce memleketim Giresun diyebilirim. Sonra İstanbul.

Kaan: Ailemin olduğu yer. Daha doğrusu babaannemin, halamın, amcamın olduğu yer Ankara. Ankara'ya uğradığımda, İstanbul'a da bir selam verip geçiyoruz.

- Guardiola mı, Mourinho mu?

Kaan: Taktik anlamında Guardiola, motivasyon ve duruş anlamında Mourinho.

Kenan: İkisi de büyük hocalar. Daha çok Mourinho'ya sempati duyuyorum.Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SPOR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Sivasspor 18 12 2 4 37 17 40 +20
2 İstanbul Başakşehir 18 10 2 6 36 18 36 +18
3 Trabzonspor 18 10 3 5 41 19 35 +22
4 Fenerbahçe 18 10 4 4 36 21 34 +15
5 Alanyaspor 18 9 4 5 36 17 32 +19
6 Galatasaray 18 8 4 6 25 16 30 +9
7 Beşiktaş 18 9 6 3 28 24 30 +4
8 Göztepe 18 7 6 5 22 20 26 +2
9 Yeni Malatyaspor 18 6 6 6 33 26 24 +7
10 Gaziantep FK 18 6 6 6 26 30 24 -4
11 Çaykur Rizespor 18 7 9 2 19 27 23 -8
12 Denizlispor 18 6 8 4 20 25 22 -5
13 Gençlerbirliği 18 4 8 6 28 34 18 -6
14 Konyaspor 18 4 8 6 16 24 18 -8
15 Kasımpaşa 18 4 11 3 26 40 15 -14
16 Antalyaspor 18 3 10 5 15 36 14 -21
17 MKE Ankaragücü 18 2 10 6 15 35 12 -20
18 Kayserispor 18 2 12 4 17 47 10 -30
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 18 11 3 4 26 15 37 +11
2 BB Erzurumspor 18 9 5 4 21 15 31 +6
3 Bursaspor 18 10 5 3 27 23 30 +4
4 Keçiörengücü 18 7 4 7 15 11 28 +4
5 Akhisarspor 18 7 4 7 21 17 28 +4
6 Menemenspor 18 8 6 4 21 21 28 0
7 Ümraniyespor 18 8 6 4 29 26 28 +3
8 Adana Demirspor 18 7 5 6 29 18 27 +11
9 Altay 18 6 6 6 22 20 24 +2
10 Balıkesirspor 18 6 6 6 18 19 24 -1
11 Giresunspor 18 6 6 6 20 23 24 -3
12 Fatih Karagümrük 18 6 7 5 21 23 23 -2
13 İstanbulspor 18 4 6 8 27 27 20 0
14 Altınordu 18 4 7 7 17 22 19 -5
15 Osmanlıspor FK 18 5 9 4 20 26 16 -6
16 Adanaspor 18 2 9 7 18 28 13 -10
17 Boluspor 18 2 9 7 14 25 13 -11
18 Eskişehirspor 18 5 10 3 24 31 9 -7
Takım O G M B A Y P AV
1 Samsunspor 19 14 1 4 44 7 46 +37
2 Manisa FK 19 14 1 4 53 18 46 +35
3 Hekimoğlu Trabzon 19 11 6 2 34 30 35 +4
4 Sancaktepe Bld 19 10 5 4 31 16 34 +15
5 İnegölspor 19 9 6 4 31 19 31 +12
6 Çorum FK 19 10 8 1 26 24 31 +2
7 Afjet Afyonspor 19 8 7 4 27 22 28 +5
8 Tarsus İdman Yurdu 19 9 9 1 28 27 28 +1
9 Sarıyer 19 7 6 6 23 21 27 +2
10 Zonguldak Kömürspor 19 6 6 7 24 24 25 0
11 Pendikspor 19 7 8 4 23 24 25 -1
12 Kırklarelispor 19 5 6 8 16 24 23 -8
13 Hacettepe Spor 19 7 10 2 22 34 23 -12
14 Amed Sportif 19 5 8 6 13 27 21 -14
15 1922 Konyaspor 19 6 11 2 23 31 20 -8
16 Başkent Akademi FK 19 5 11 3 24 28 18 -4
17 Gümüşhanespor 19 5 11 3 21 30 18 -9
18 Şanlıurfaspor 19 0 18 1 5 62 14 -57
Takım O G M B A Y P AV
1 Serik Belediyespor 19 11 3 5 35 20 38 +15
2 Artvin Hopaspor 19 10 2 7 31 12 37 +19
3 68 Aksaray Belediyespor 19 10 3 6 31 15 36 +16
4 24Erzincanspor 19 10 3 6 26 14 36 +12
5 Çatalcaspor 19 7 2 10 29 17 31 +12
6 Karaköprü Belediyespor 19 7 4 8 17 13 29 +4
7 Buca FK 19 8 6 5 24 25 29 -1
8 Düzcespor 19 7 6 6 15 15 27 0
9 Silivrispor 19 6 6 7 25 23 25 +2
10 Sultanbeyli Bld. 19 6 6 7 20 18 25 +2
11 Erzin Spor Kulübü 19 5 6 8 22 21 23 +1
12 Çankaya FK 19 6 8 5 20 24 23 -4
13 Şile Yıldızspor 19 5 7 7 14 15 22 -1
14 Yeni Orduspor 19 3 3 13 11 12 22 -1
15 Kızılcabölükspor 19 4 7 8 24 27 20 -3
16 Yomraspor 19 4 7 8 19 22 20 -3
17 Tokatspor 19 1 15 3 12 39 6 -27
18 Manisaspor 19 0 16 3 13 56 3 -43
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 24/01/2020 Gençlerbirliği vs Gaziantep FK
 25/01/2020 Kayserispor (H:1) vs MKE Ankaragücü
 25/01/2020 Kasımpaşa vs Alanyaspor
 25/01/2020 Fenerbahçe vs İstanbul Başakşehir
 26/01/2020 Denizlispor vs Antalyaspor
 26/01/2020 Göztepe vs Beşiktaş
 26/01/2020 Konyaspor vs Galatasaray
 27/01/2020 Sivasspor vs Çaykur Rizespor
 27/01/2020 Yeni Malatyaspor vs Trabzonspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 24/01/2020 Akhisarspor vs Bursaspor
 25/01/2020 Giresunspor vs Ümraniyespor
 25/01/2020 Osmanlıspor FK vs Keçiörengücü
 25/01/2020 Altay vs İstanbulspor
 26/01/2020 BB Erzurumspor vs Balıkesirspor
 26/01/2020 Hatayspor vs Menemenspor
 26/01/2020 Eskişehirspor vs Adanaspor
 26/01/2020 Adana Demirspor vs Boluspor
 27/01/2020 Fatih Karagümrük vs Altınordu
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 26/01/2020 Kahramanmaraşspor vs Sivas Belediyespor
 26/01/2020 Bandırmaspor vs Kastamonuspor
 26/01/2020 Bodrumspor vs Etimesgut Belediyespor
 26/01/2020 Ergene Velimeşe vs Ankara Demirspor
 26/01/2020 Kardemir Karabükspor vs Van Spor
 26/01/2020 Kırşehir Belediyespor vs Bayburt Özel İdare Spor
 26/01/2020 Niğde Anadolu FK vs Eyüpspor
 26/01/2020 Tuzlaspor vs Elazığspor
 26/01/2020 Uşak Spor vs Sakaryaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 25/01/2020 Yomraspor vs Sultanbeyli Bld.
 25/01/2020 Manisaspor vs Serik Belediyespor
 25/01/2020 Şile Yıldızspor vs Buca FK
 26/01/2020 Artvin Hopaspor vs Düzcespor
 26/01/2020 24Erzincanspor vs Silivrispor
 26/01/2020 Çatalcaspor vs Yeni Orduspor
 26/01/2020 Erzin Spor vs Çankaya FK
 26/01/2020 Kızılcabölükspor vs Tokatspor
 26/01/2020 68 Aksaray Belediyespor vs Karaköprü Belediyespor
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
YAZARLAR
resmi ilanlar
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI