İMAMOĞLU: HAVA ATMIYORUZ, METRO YAPIYORUZ FAZLA OY VERENE DEĞİL, İSTANBUL HALKINA METRO YAPIYORUZ

İMAMOĞLU: HAVA ATMIYORUZ, METRO YAPIYORUZ FAZLA OY VERENE DEĞİL, İSTANBUL HALKINA METRO YAPIYORUZ

İMAMOĞLU: HAVA ATMIYORUZ, METRO YAPIYORUZ FAZLA OY VERENE DEĞİL, İSTANBUL HALKINA METRO YAPIYORUZ

ÇEKMEKÖY VE SANCAKTEPE’YE MÜJDE: MART AYINDA METROLARI HAZIR

BU İŞİ HAFİFE ALAN İNSANLAR, BU İŞİ DURMUŞ 10 METRO HATTINA DÖNÜŞTÜRDÜLER

700 KİLOMETRENİN ÜSTÜNDE BİR METRO AĞINA SAHİP BİR İSTANBUL'U HEP BİRLİKTE VAR EDECEĞİZ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Anadolu yakasındaki 3 ilçeden geçecek, 8 istasyonlu, 10,9 kilometrelik Çekmeköy–Sancaktepe-Sultanbeyli metro hattının ilk etabında gerçekleştirilen test sürüşüne tanıklık etti. “5 yıldan daha az bir sürede, neredeyse 66 kilometrelik bir metroyu bitirerek, insanlarımızın hizmetine açmış olduk” diyen İmamoğlu, “Bunlar hep hesap, kitap ve planlamayla, aksaklık olmadan bitirilebilir işler. Bu işi hafife alanlar var. Hafife alan insanlar, bu işi ne yazık ki durmuş 10 metro hattına dönüştürdüler. Biz, bu işi ciddiye alıyoruz. Ciddi işi, ciddiyeti yüksek insanlar yapabilir. O bakımdan biz, hava atmıyoruz; metro yapıyoruz. Ya da havaya sıkmıyoruz; metro yapıyoruz. Bir de biz, bize fazla oy verene değil, İstanbul halkına metro yapıyoruz. Buna da devam edeceğiz. İnşallah İstanbul'un altında metrolarla beraber, raylarla döşe döşediğimiz demir yollarıyla beraber, yer altında büyük hatlar oluşturduğumuz, inşallah 700 kilometrenin üstünde bir metro ağına sahip bir İstanbul'u hep birlikte var edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

 

SANCAKTEPE / İSTANBUL 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Çekmeköy–Sancaktepe-Sultanbeyli metro hattının yapımına Mayıs 2017’de başladı. Proje, yapımına başlandıktan sadece 7 ay sonra, 29 Aralık 2017’de durduruldu. İnşaata, Mart 2018’de tekrar başlandı. Ancak, önceki İBB yönetimi tarafından hak ediş ödemelerinin yapılamaması nedeniyle, şantiye alanı, o güne dek yüzde 4’lük bir ilerleme sağlanmışken, Ekim 2018’de sessizliğe gömüldü. Ekrem İmamoğlu başkanlığındaki yeni İBB yönetimi, Ekim 2019’da yapılan anlaşma ile Deutsche Bank’tan kredi sağlayarak, hattın yeniden imalatına başladı. Hattın, Sancaktepe-Çekmeköy arasındaki ilk etabında sona yaklaşıldı. İmamoğlu, hattın ilk etabı için gerçekleştirilen test sürüşüne, CHP Sancaktepe Belediye Başkan adayı Alper Yeğin ile birlikte tanıklık etti. 

 

 

AVŞAR: “BİR İSTASYONDA KREŞİMİZ, BİR İSTASYONDA KENT LOKANTAMIZ OLACAK”

İmamoğlu, test sürüşü öncesinde, Samandıra Merkez İstasyonu peron katında, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Pelin Alpkökin ve İBB Raylı Sistemler Dairesi Başkanı Ceyhun Avşar’dan, hattın yapılış süreci ve sonrasıyla ilgili detaylı bilgiler aldı. İmamoğlu, Avşar’ın, “Biz, sadece raylı sistem projeleri oluşturmuyoruz; raylı sistem projeleriyle birlikte, buradaki yolcu akışına uygun sosyal fonksiyonları da hattımıza tanımlamayı hedefliyoruz. Hattımızın açılışıyla birlikte, bugün çıkış yapacağımız Meclis İstasyonumuzda da bir kreşimiz, raylı sistem açılışıyla hazır hale gelecek. Sarıgazi İstasyonu’nda da bir Kent Lokantamız, hattın açılışıyla birlikte eş zamanlı hizmete alınacaktır” bilgilendirmesinin ardından özetle şu açıklamayı yaptı: 

 

 

İMAMOĞLU: “BAZEN HEP DİYORLAR YA ‘METROYU BİZ BAŞLATTIK!’”

“Mart ayında, bu hattımız ile birlikte iki metro hattı açılışımız olacak. Sancaktepe, Sultanbeyli ve Çekmeköy olmak üzere, üç ilçemizin de kıymetli insanları için burada insanlarımızı metro yolculuğuyla buluşturacağız. Önemli bir hat. Bazen hep diyorlar ya ‘Metroyu biz başlattık!’ Ortada bir ihale ve yüzde 3-4 seviyesinde bir ilerleme… Bunun anlaması da ihaleyi almış bir firma ve ihaleyi alan firmanın şantiyeye yerleşmesi anlamına geliyor. Biz devraldığımızda, mevcut durum bu. Ve bu durumdan bugüne gelinmesindeki süreç şöyle işliyor: Görevi alır almaz, sadece 4 ayda, bu metro hattına gerekli finansmanın ilk boyutunu hazırlayarak işe başladık. 2019’un sonunda, yani 2020’nin başında, buraya start vermiş olduk. Yani sıfırdan başlamış olduk ve bugün şükürler olsun, 4. yılına geldiğimizde büyük bir bölümünü de vatandaşlarımızın hizmetine açmış olacağız. 5’nci yılda da tamamını açmış olacağız. Sultanbeyli dahil, sadece bir yıl içerisinde ki, ciddi bir yolculuk kapasitesine sahip bu hattımızı vatandaşlarımızla buluşturacağız.” 

 

 

“ATAKÖY-İKİTELLİ HATTIMIZ DA MART AYINDA VATANDAŞLARIMIZLA BULUŞUYOR”

“Aynı şekilde Ataköy-İkitelli hattımız da Mart ayı içerisinde vatandaşlarımızla buluşuyor olacak. Biz, eskisi gibi, sadece metroları açıp, metro yolculuğu için tanzim etmiyoruz; aynı zamanda her istasyonumuzu bir fırsat alanına dönüştürüyoruz. İşte burada Daire Başkanımız da ifade etti. Birinde bir kreş yapıyoruz, birinde bir Kent Lokantası yapıyoruz. Başka fırsat alanlarımız da var bu hat üzerinde. Onları da zaman içerisinde yine kamuya faydalı alanlar haline getiriyor olacağız. Dolayısıyla, çevresine de değer katan işler haline gelecek. Üzüntümüz şu: Şu anda yine buna benzer, nasıl burada İstanbul'un en doğu noktasına taşıyacağımız Sultanbeyli hattını bitiriyorsak, bir benzerini de en batısında Beylikdüzü hattına taşımak istiyoruz. Ve bizden önceki dönem yapılmadığı gibi, biz burada projesini de çok düzenli bir şekilde hazırladığımız, finansmanını da büyük ölçüde çözdüğümüz ve ihale aşamasına geldiğimiz, ihaleye çıkmadan önce de sadece bir mürekkep, bir kalemle, atılacak bir imzayla, devletimizin istatistik raporuna girmesi sağlanacak olan onayın verilmemesini, aynı şekilde Eyüpsultan-Bayrampaşa hattındaki sürecin de onayının verilmemesi gerçekten topluma büyük bir ihanet. İstanbul'a büyük bir ihanet.”

“BİR İMZA, BİR MÜREKKEBİ, 16 MİLYON İNSANIMIZ ADINA TALEP EDİYORUZ”

“Biz, bu ihanetten de bir an önce vazgeçip, İstanbul'umuza hizmet noktasında, İstanbul'un en batısındaki Beylikdüzü-Sefaköy hattının başlatılması konusunda bir imza, bir mürekkebi talep ediyoruz. 16 milyon insanımız adına talep ediyoruz. Aynen burada olduğu gibi, Çekmeköy'ü Sancaktepe ve Sultanbeyli'yle buluşturduğumuz gibi; orada Bakırköy’ü Bahçelievler'e, Küçükçekmece'yi Avcılar'a, Beylikdüzü'nü, Büyükçekmece'yi, Esenyurt'u, Başakşehir'i de o bölgeyle buluşturalım istiyoruz. Bunu her gün, her rastladığım noktada anlatacağım. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Planı’na alınması onayının yapılması, önümüzü açacak. Bu hatadan acilen vazgeçilmesini talep ediyoruz. Bunu da dile getireyim. İnşallah Mart ayında, Sancaktepe adayımız Sayın Alper Yeğin'le birlikte, burada güçlü bir açılışla, Çekmeköy'den Samandıra'ya hep birlikte ilk yolculuğumuzu yapacağız. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun.”

“5 YILDAN DAHA AZ BİR SÜREDE, NEREDEYSE 66 KİLOMETRELİK 

BİR METROYU BİTİREREK, İNSANLARIMIZIN HİZMETİNE AÇMIŞ OLDUK”

İmamoğlu, Yeğin ve beraberlerindeki heyet, açıklamaların ardından test sürüşünü yapacak, görevli Neslihan Pepeoğlu yönetimindeki trene geçti. İmamoğlu, tren Samandıra İstasyonu’ndan Meclis Mahallesi İstasyonu’na doğru yol alırken de kendisini takip eden gazetecilere yaptığı açıklamalarını devam ettirdi. “ Metronun kilometre maliyetinin neredeyse 55 milyon Euro’nun üzerine çıktığı bilgisini paylaşan İmamoğlu, “Bu da bir kilometre metronun, 2 milyar TL olduğu anlamına geliyor. Büyüklüğünü anlamak adına söylüyorum. Bu yatırımların daha verimli kullanılabilmesi için, ‘yürüyen İstanbul'a ihtiyacımız var. Yani eskiden minibüsler, otobüsler, sokak aralarında dolaşan vasıtalar yerine, artık bu var. Bu hatların işletilebilmesi için, yolcuya ihtiyacı var. O yolcunun da lastik tekerlekli araçlardan uzaklaşması gerekiyor” ifadelerini kullandı. Bu kapsamda, vatandaşlara konforlu yürüyüş alanları sunmanın gerekliliğine vurgu yapan İmamoğlu, “Yaya konforu, şehirlerde artık en önemli konu. Hatta mümkünse, araç almadan şehrin her yerine erişebileceğiniz metro hatlar bizim için çok önemli. Toplu taşımanın en önemli hattı anlamına gelecek. İnşallah bu dönemimiz bittiğinde, 5 yıla… Ki bizim 5 yıldan biraz az ne yazık ki. Hep söylüyorum; üç ayımızı hiç ettiler. Ama olsun. 5 yıldan daha az bir sürede, neredeyse 66 kilometrelik bir metroyu bitirerek, insanlarımızın hizmetine açmış olduk” dedi. 

“CİDDİ İŞİ, CİDDİYETİ YÜKSEK İNSANLAR YAPABİLİR”

“Bunlar hep hesap, kitap ve planlamayla, aksaklık olmadan bitirilebilir işler” diyen İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Bu işi hafife alanlar var. Hafife alan insanlar, bu işi ne yazık ki durmuş 10 metro hattına dönüştürdüler. Biz, bu işi ciddiye alıyoruz. Bu şehrin ihtiyaçlarını, ciddiye alıyoruz. Metro işi de öyle bir iş. Çok ciddi bir iş. Ciddi işi, ciddiyeti yüksek insanlar yapabilir. O insanlar da akıldan, bilimden uzak olmayan, teknikten uzak olmayan, işi bilen insanlarla çalışan… Burada çok kıymetli Genel Sekreter Yardımcımız, Daire Başkanımız, yüklenici firmamız ve onun gibi birçok buranın önemli insanları, burada bulunmayan, finansmanla ilgilenen yine çalışma arkadaşlarım, Genel Sekreter ve diğer arkadaşlarımız; hepsinin ortak emeğiyle beraber, doğru zamanda doğru finansman ve doğru zamanda doğru hamleyle yürütülen işler. O bakımdan biz, hava atmıyoruz; metro yapıyoruz. Ya da havaya sıkmıyoruz; metro yapıyoruz. Bu bakımdan ben, özellikle bu Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli hattını çok önemsiyorum. Bir de biz, bize fazla oy verene değil, İstanbul halkına metro yapıyoruz. Onu da ifade edeyim. Buna da devam edeceğiz. İnşallah İstanbul'un altında metrolarla beraber, raylarla döşe döşediğimiz demir yollarıyla beraber, yer altında büyük hatlar oluşturduğumuz, inşallah 700 kilometrenin üstünde bir metro ağına sahip bir İstanbul'u hep birlikte var edeceğiz.”

“DUYMAYANLARA DUYURALIM”

İmamoğlu, Alpkökin’in hatırlatması üzerine de şu ifadeleri kullandı: 

“Pelin Hanım önemli bir şey hatırlattı. Gerçekten burada 1,5 sene bekletilen bir izninmz vardı ve dolayısıyla hazırladığımız bir kaynağı kullanamamıştık. Sonra bir yeşil bono tahvil ihracıyla, o kaynağı temin ettiğimiz noktada, bu anlamda etkili bir ilave finansman sağlamıştık. Ama burada mevzu olan şu: Biz, o esnada gerçekten bu bölgeyi çok önemsediğimiz için, özellikle Çekmeköy'ü, Sancaktepe'yi ve Sultanbeyli'yi çok önemsediğimiz için, ciddi fedakarlıklarla 140 milyon Euro’ya yakın kendi öz kaynaklarımızdan burayı finanse ederek, hiç durmadan yolumuza devam ettik, Bu konuda hem kurum-yüklenici dayanışmasını en güçlü seviyeye taşıdık. Ve çok sıkıntılı anlarda, ki biliyorsunuz yüksek enflasyon, yüksek faiz ve ne yazık ki paranın bulunmadığı, akışın sıkıntılı hale geldiği bir ortamda bunu başardık. Bu da bir bütçeyi bereketli hale getirip, en sıkıntılı anınızda bile çözüm bulma kabiliyeti. Bu da ayrı bir ders. Yani onu da yine bu şekilde, duymayanlara duyuralım.”

Samandıra İstasyonu’nda başlayan test sürüşü, Meclis Mahallesi İstasyonu’nda başarıyla son buldu. İmamoğlu, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını ise, istasyon çıkışında yanıtladı.

Video Linki: https://we.tl/t-lyTXhVwfNd POLİTİKA 26.01.2024 19:46:00 0

İran, tuzağa mı çekilmek isteniyor?

İran, tuzağa mı çekilmek isteniyor?

AKP toparlanabilir mi?

AKP toparlanabilir mi?

BTP lideri Hüseyin Baş İstanbul’daki programa katıldı

BTP lideri Hüseyin Baş İstanbul’daki programa katıldı

İBB MECLİSİ 9. DÖNEM İLK OTURUMU İMAMOĞLU TARAFINDAN AÇILDI

İBB MECLİSİ 9. DÖNEM İLK OTURUMU İMAMOĞLU TARAFINDAN AÇILDI

AHMET KAYA’YI MAKAMINDA TEBRİK ETTİ

AHMET KAYA’YI MAKAMINDA TEBRİK ETTİ

Okuyan: CHP ve AKP Şimşek programında hemfikir, bunun arkasında durmak ölüm demek

Okuyan: CHP ve AKP Şimşek programında hemfikir, bunun arkasında durmak ölüm demek

Milli Merkez Başkanı Hüsamettin CİNDORUK'tan CHP Genel Başkanı Özgür ÖZEL'e tebrik mesajı

Milli Merkez Başkanı Hüsamettin CİNDORUK'tan CHP Genel Başkanı Özgür ÖZEL'e tebrik mesajı

Eyüpsultan Belediyesi önünde coşkulu kalabalık

Eyüpsultan Belediyesi önünde coşkulu kalabalık

İMAMOĞLU VE CHP’Lİ 26 İLÇE BELEDİYE BAŞKANI ATA’NIN HUZURUNA ÇIKTI

İMAMOĞLU VE CHP’Lİ 26 İLÇE BELEDİYE BAŞKANI ATA’NIN HUZURUNA ÇIKTI

İMAMOĞLU’NDAN ÇALIŞMA ARKADAŞLARINA: HEPİNİZDEN ALLAH RAZI OLSUN

İMAMOĞLU’NDAN ÇALIŞMA ARKADAŞLARINA: HEPİNİZDEN ALLAH RAZI OLSUN

Eyüpsultan Belediye Başkanı Dr. Mithat Bülent Özmen görevine başladı

Eyüpsultan Belediye Başkanı Dr. Mithat Bülent Özmen görevine başladı

  DEVA Partili Yeneroğlu, 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutladı: “Avukatların sorunları gün geçtikçe artmaktadır”

DEVA Partili Yeneroğlu, 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutladı: “Avukatların sorunları gün geçtikçe artmaktadır”

BAKIRKÖY BELEDİYESİ’NDE DR. AYŞEGÜL OVALIOĞLU İLE YENİ DÖNEM BAŞLADI

BAKIRKÖY BELEDİYESİ’NDE DR. AYŞEGÜL OVALIOĞLU İLE YENİ DÖNEM BAŞLADI

İMAMOĞLU’NDAN VAN VE TUZLA TEPKİSİ: VAN'DA YAŞANAN, TAM BİR GARABET DERHAL ARKADAŞIMIN MAZBATASINI VERİN

İMAMOĞLU’NDAN VAN VE TUZLA TEPKİSİ: VAN'DA YAŞANAN, TAM BİR GARABET DERHAL ARKADAŞIMIN MAZBATASINI VERİN

NATO’NUN 75. YILI: ‘Barış’ için yapılan sayısız katliam, iki Yüzlü Konferanslar

NATO’NUN 75. YILI: ‘Barış’ için yapılan sayısız katliam, iki Yüzlü Konferanslar

Yeneroğlu: “Kolluk güçlerinin oy kullandırtma maksadıyla Doğu ve Güneydoğu’da görevlendirildiği iddiaları doğru mu?”

Yeneroğlu: “Kolluk güçlerinin oy kullandırtma maksadıyla Doğu ve Güneydoğu’da görevlendirildiği iddiaları doğru mu?”

Ali Babacan:“Nerede başarılı olduk, nerede hata yaptık, hepsini masaya yatıracağız”

Ali Babacan:“Nerede başarılı olduk, nerede hata yaptık, hepsini masaya yatıracağız”

TKP MERKEZ KOMİTE SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ: YALANCI BAHAR

TKP MERKEZ KOMİTE SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ: YALANCI BAHAR

DR. AYŞEGÜL OVALIOĞLU BAKIRKÖY’ÜN İLK KADIN BELEDİYE BAŞKANI OLDU

DR. AYŞEGÜL OVALIOĞLU BAKIRKÖY’ÜN İLK KADIN BELEDİYE BAŞKANI OLDU

Okuyan: Sessiz tepki oyları CHP'de toplandı, AKP zorlanacak, erken seçim gündeme gelebilir.

Okuyan: Sessiz tepki oyları CHP'de toplandı, AKP zorlanacak, erken seçim gündeme gelebilir.