X 20
Bugun...Maduro: ABD gözlerini Venezuela halkının zenginliklerine dikmiş durumda

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkesine ABD  ve bölgedeki ülkelerce yöneltilen askeri tehditlere ilişkin, "Eğer Venezuela  patates ya da muz üretseydi, emperyalist kasırganın içinde olmazdı. Şunu kabul edelim ki bir ABD imparatorluğu var ve gözlerini Venezuela halkının  zenginliklerine dikmiş durumda." değerlendirmesinde bulundu.

facebook-paylas
Güncelleme: 09-02-2019 17:49:07 Tarih: 09-02-2019 17:32

Maduro: ABD gözlerini Venezuela halkının zenginliklerine dikmiş durumda

Maduro, başkent Caracas'taki devlet başkanlığı sarayı Miraflores'te  düzenlenen basın toplantısında, ülkesindeki siyasi krize, ABD ve bölge  ülkelerinin askeri tehditlerine, insani kriz iddialarına ve ekonomik yaptırımlara  ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD ve bazı bölge ülkelerinin, Venezuela'ya yönelik askeri  tehditlerinin, ülkesinin petrol, maden ve diğer zenginliklerini kontrol etme  isteğinden kaynaklandığını anlatan Maduro, şunları kaydetti:

"Eğer Venezuela patates ya da muz üretseydi, emperyalist kasırganın  içinde olmazdı. Şunu kabul edelim ki bir ABD imparatorluğu var ve gözlerini  Venezuela halkının zenginliklerine dikmiş durumda. Bizi aşağıda, arka bahçesi  olarak görüyor ve bizim zenginliklerimizi istiyor. Venezuela'da güç sahibi olmak  için de bütün bu baskıyı oluşturuyor. Bu yüzden onlar seçim değil, darbe  istiyorlar."

"Paralel ve sanal hükümet"

Maduro, Venezuela'nın içinden geçtiği süreçte "Demokrasi, halkın  özgürlüğü, egemenlik, toprak bütünlüğü ve barışın tehdit altında” olduğunun  altını çizdi.

Kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan  Guaido ve etrafındaki muhalifleri eleştiren Maduro, "Anayasanın hiçbir yerinde  yazmayan paralel ve sanal bir hükümet kendini demokrasinin üzerine koyuyor."  dedi.

"Barış, Trump'ın tehdidi altında"

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, şöyle devam etti:

"Venezuela'nın ulusal egemenliğine, 'insani yardım' adı altındaki bir  şovla zayıf gösterilerek saldırmak isteniyor. Barış, Venezuela'yı askeri işgalle  tehdit eden ABD Başkanı Donald Trump'un tehditleri altındadır. Dünyanın en büyük  ve en agresif askeri gücünün başındaki Trump'ın 'Venezuela için askeri seçenek'  kullanmaktan bahsetmesi çok tehlikelidir."

"Silahlı muhalefete izin vermedik"

Venezuelalıların, "Barışçıl bir hükümeti, askeri müdahale ile tehdit  etmek ne ile açıklanabilir?" soruna cevap aradığını dile getiren Maduro, ABD'nin  Venezuela'da uyguladığı politikaların Libya, Irak, Suriye ve Afganistan gibi  ülkelerde uyguladığı politikalara benzediğini anlattı.

Maduro, "Libya'da ulaştıkları noktaya, yani silahlı muhalefete  Venezuela'da ulaşamadılar. Denediler ama biz izin vermedik ve hiçbir zaman izin  vermeyeceğiz." dedi.

"Planları çöktü"

Yıllardır Venezuela'yı teslim almak için yürütülen operasyonlara  dikkat çeken Maduro, bütün planların boşa çıkarıldığının altını çizerek,  "Venezuela, bağımsızlığı, haysiyeti, tarihi var olma hakkı, barış uğruna savaşmak  amacıyla bugün hiç olmadığı kadar kararlıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Maduro, Venezuela güvenlik güçlerince "darbecilik" suçlamasıyla  yakalanan ve daha önce Miraflores'te çalışan emekli albay Garcia Palomo'ya da  değindi.

Palomo'yu köstebek olarak niteleyen Maduro, geçen sene ağustos ayında  bomba yüklü drone ile düzenlenen suikast girişiminin arkasında bu kişinin  olduğunu ve bu terörist grubun Kolombiya tarafından finanse edildiğini söyledi. 

2 milyona yakın imza toplandı

Venezuela'da ABD ve bölge ülkelerinin askeri tehditlerine karşı  düzenlenen "Venezuela'dan ellerini çek" imza kampanyasına da değinen Maduro,  şimdiye kadar 2 milyona yakın imzanın toplandığını duyurdu.

Hükümet diyaloğa açık

Devlet Başkanı Maduro, AB öncülüğünde "Venezuela'da 3 içinde başkanlık  seçimleri" hedefi ile başlatılan ve dün Uruguay’ın başkenti Montevideo’da  toplanan Uluslararası Temas Grubunun çalışmalarına değindi.

Grubun, Venezuela’daki krizin çözümü için "Acil diyalog", "Müzakere",  "Anlaşma" ve "Uygulama" başlıklarıyla ortaya koyduğu 4 aşamalı planı  desteklediklerini belirten Maduro, "Biz, kiminle, nerede ve nasıl olduğuna  bakılmaksızın diyalog masasına oturmaya hazırız." dedi.

Uruguay ve Meksika'nın, Venezuela’daki diyalog çağrılarından övgüyle  bahseden Maduro, kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı  Juan Guaido ve etrafındaki muhaliflere daha önce yaptığı diyalog davetini de  yineledi.

Maduro ayrıca Montevideo’da Meksika ile Bolivya'nın imza atmadığı ve  "şeffaf başkanlık seçimlerini" işaret eden diğer belgeyi kabul etmediklerini  vurguladı.

AB'ye ve Mogherini'ye tepki

Nicolas Maduro, her fırsatta Venezuela'daki devlet başkanlığı  seçimlerinin yenilenmesini istediklerini belirten ve temas grubunu da bu amaçla  ortaya çıkaran AB’ye ve Mogherini'ye de tepki gösterdi.

AB'nin Venezuela'nın gerçeklerini bilmediğinin altını çizen Maduro,  şunları söyledi:

"Biz AB’ye ve Federica Mogherini’ye hep aynı şeyi söylüyoruz. Siz  Venezuela'nın gerçeklerini duymak istemiyorsunuz. Sizler, 20 yıllık miras olan  demokratik devrimin gerçekleri karşısında sağırlık ediyorsunuz. Sizde de yalnızca  aşırıcı muhalefetlere sunduğunuz aşırı sağın senaryosu var. AB kaybetmeye  mahkumdur. Federica Mogherini, Venezuela'nın aşırı sağına boyun eğip onları  dinlemeye devam ettiği müddetçe hayal kırıklığına uğrayacaktır. Biz AB'nin bizi,  Venezuela'nın gerçeklerini dinlemesini ve Venezuela ile ilişkilerinde ideolojik  varsayımları bir kenara bırakmasını istiyoruz. Venezuela'da olan biteni  bilemezsiniz. Umarım, gökten bir ışık iner de bir gün Venezuela'nın gerçeklerine  kulak veririler."

Başkanlık seçimi yok

Venezuela'daki başkanlık seçimlerinin yenilenmesi talebine ise karşı  çıkan ve bu yıl içinde yenilemeyi düşündükleri Kurucu Meclis seçimlerini  hatırlatan Maduro, Venezuelalıların önceliğinin seçimler değil ekonomi olduğunu  vurguladı.

Ayrıca Venezuela'daki muhalefetin bu isteğinde samimi olmadığını dile  getiren Maduro, muhalefetle 2017 yılında Dominik'te müzakere yürütüldüğünü ve  muhalefetin görüşmelerde varılan seçim kararından son anda caydığını hatırlattı.

Ulusal Meclis’e eleştiri

Maduro, muhalefetin elindeki Ulusal Meclis’in "geçici devlet  başkanlığı" ilanını dayandırdıkları anayasa maddesinin, 30 gün içinde seçime  gidilmesini gerektirdiğini hatırlattı.

Buna rağmen Ulusal Meclisin, geçiş tüzüğü çıkartarak seçim ilanını 12  aya kadar ertelemesine dikkati çeken Maduro, "Bunu Kurucu Meclis yapsaydı tüm  dünya buna 'Maduro’nun Darbesi' derdi. Ancak bunu yasalara saygısı olmayan ve  ülkede hiçbir gücü bulunmayan Ulusal Meclis yapıyor." dedi.

"İnsani yardım şovu"

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD ve Kolombiya’nın  özellikle üzerindeki durdukları "insani yardım" konusuna da değindi.

Maduro, "İnsani yardım Venezuela’ya müdahaleyi haklılaştırmak için bir  şova dönüştürülmüştür. Venezuelalıları küçümsemek için ucuz bir şov." dedi.

Venezuela hükümetinin ülke dışındaki 10 milyar dolara ulaşımının  engellendiğini hatırlatan ve el konulan altınlardan bahseden Maduro, şunları  kaydetti:

"Eğer Venezuela’ya yardım etmek istiyorlarsa, üzerine çöktüğünüz ve  ulaşımına engellediğiniz Venezuela'nın parasını bırakın. Bu ölümcül bir oyun,  önce boynunu sıkıyorlar sonra dilenmesini bekliyorlar. ‘Önce paranızı çalıyoruz  sonra size tuvalet kağıdı veriyoruz.' Tıpkı Trump’ın Porto Riko halkına  fırlattığı gibi. Bütün bu insani yardımlarınızı alın ve oldukça ihtiyaç sahibi  (Kolombiya kenti) Cucuta halkına dağıtın."

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, insani  yardımı kabul etmediğinin altını çizerek, "Eğer Venezuela'ya yardım etmek  istiyorsanız, üzerine çöktüğünüz ve erişimine engellediğiniz Venezuela'nın  parasını serbest bırakın." dedi. 

Maduro, Venezuelaya gönderilmek istenen insani yardıma ilişkin, "Eğer  Venezuela'ya yardım etmek istiyorsanız, üzerine çöktüğünüz ve erişimine  engellediğiniz Venezuela’nın parasını serbest bırakın. Bu ölümcül bir oyun… önce  boynunuzu sıkıyorlar sonra dilenmenizi bekliyorlar. Önce paranızı çalıyorlar  sonra size tuvalet kağıdı veriyorlar. Tıpkı (ABD Başkanı) Donald Trump'ın Porto  Riko halkına fırlattığı gibi." diye konuştu.

Venezuela'da insani yardıma ihtiyaç olmadığını vurgulayan Maduro,  "Bütün bu insani yardımlarınızı alın ve oldukça ihtiyaç sahibi, yüzde 70'i  fakirlik seviyesinde olan (Kolombiya kenti) Cucuta halkına dağıtın. Niye Cucuta  halkına insani yardım, ücretsiz eğitim ve sağlık hizmetleri vermiyorlar?"  şeklinde konuştu.

"Yaptırımları durdurun ve Venezuela'yı rahat bırakın"

ABD'nin gönderdiği insani yardımları niçin kabul etmediğine ilişkin  Maduro, "Venezuela’da insani yardıma ihtiyaç duyulan, diktatörlük olan ve ABD'nin  ihtiyaç sahibi bir halka yardım ettiği bir görüntü çizmek istiyorlar. Eğer  Venezuela'ya yardım etmek isteselerdi, bizim 10 milyar dolarımızı çaldıkları  ekonomik yaptırımların tamamını kaldırmaları gerekirdi. Eğer rakamlardan  konuşulacaksa, 10 milyar dolarla 20 milyon doları (gönderilmek istenen insani  yardımın para karşılığı) karşılaştırmak gerekir." dedi.

Maduro, insani yardımın muhtevasına ilişkin şu şekilde devam etti:

"Dünya medyası ‘Maduro yardımı, hediyeyi reddediyor" şeklinde bir  tablo çiziyor. Ancak bu hileli bir pakettir. Dışardan bakınca gayet güzel  görünüyor 'insani yardım' ancak içinde zehir getiriyor ve işlenen en büyük suçun  üzerini örtüyor. ABD hükümetinin ekonomik yaptırımlar ve engellemeler üzerinden  Venezuela'nın kaynaklarını çaldığı gerçeğini örtüyor. Yaptırımları durdurun ve  Venezuela'yı rahat bırakın. Bizim çağrımız budur. Kimsenin bize bir şey hediye  ettiği yok, bizi soyuyorlar. Bu bizim zenginliğimizin çalınmasıdır."

"ABD imparatorluğunun sonu gelmelidir"

ABD'nin Orta Doğu'daki müdahelelerine değinen Maduro, "ABD Irak’a  savaş açmasaydı veya insani yardım götürseydi, bugün ırak halkı daha iyi  şartlarda yaşardı. Bu savaş arkasında 1 milyon ölü bıraktı. Bunun hesabını kim  veriyor? ABD, Libya'yı yıkmak için savaşa girmeseydi bugün Libya daha güvenli bir  yer olurdu. Libya halkını kurtardılar mı? Afganistan 20 yıldır ABD müdahalesi  altında. Ne durumda şimdi? Afganistan, Irak, Libya, Suriye halkına bomba şeklinde  kaç tane hediye gönderdiler? Bu yeryüzünden silinmesi gereken bir imparatorluğun  gerçek yüzüdür. ABD imparatorluğunun sonu gelmelidir." şeklinde konuştu.

"Bu yılın ilk çeyreğinde altın üretimini üç katına çıkaracağız"

Altın ve petrol üretimine değinen Maduro, "Altın konusuna gelince, bu  yılın ilk çeyreğinde altın üretimini üç katına çıkaracağız. Venezuela da diğer  altın üreten ülkelerle aynı haklara sahiptir. Biz zorluklarla karşılaşma  konusunda oldukça iyiyiz. Bütün saldırılara rağmen petrol endüstrimiz  gelişecektir.  Venezuela’nın ürettiği petrol için bu yıl uluslararası petrol  pazarına 1 milyon varil daha fazla üretme hedefine ulaşacağız." şeklinde konuştu.

"Ben ABD'nin okullarında eğitim almadım"

Maduro, Chavezci mahallelerin hükümet karşıtı protestolara katılmasına  ilişkin, binlerce kişinin katılımıyla yaptıkları gösterilere örnek vererek,  "Umarım, siz de bu gösterileri bir gün görüp yayımlarsınız. Çünkü ABD'li medya  kurumları yalnızca muhalefet için üzerinde oynanmış fotoğrafları görüyor. Biz  sizin için görünmeziz. Onların söylemek istedikleri, 'Chavezci halk sokaklarda,  silahlı kuvvetleri ayaklandı, Maduro düştü'. Burada bir halk var, biz 25 seçimden  23'ünü kazanmışısız." şeklinde konuştu.

Halkın içinden biri olduğunu belirten Maduro, "Ben oligarşinin  salonlarından gelmiyorum, ben ABD'nin okullarında eğitim almadım. Benim okulum  Caracas metrosunun atölyeleriydi, Caracas'ın mahalleleriydi. Ben bu mahalleleri  tanıyorum çünkü ben oralarda yaşadım, oralardan geliyorum."  şeklinde aktardı.

Maduro, Kolombiya'dan gelebilecek ABD destekli askeri müdahale  hakkında şunları kaydetti:

"Biz provokasyonlara kanmayacağız ve maceraların peşine düşmeyeceğiz.  Biz bir barış ülkesiyiz. ABD, Kolombiya’ya 1 milyon asker gönderebilir ancak o  zaman Kolombiya'nın kadınları ve kız çocuklarını ABD'li askerlerin tecavüzünden  korumak gerekir. Kolombiya’ya 2 milyon asker 2 milyon tank getirebilirler, umarım  orada da kalırlar. Bu bizim problemimiz değil. 10-15 Şubat'ta ordumuz füze  sistemlerini, hava ve kara koruma sistemlerini kuracaklar ve tatbikat yapacaklar.  Biz başka ülkeleri işgal etmek için tatbikat yapmıyoruz. Biz ordumuz, ülkemizi  korusun diye tatbikat yapıyoruz."


 
Kaynak: www.milliyet.com
Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Fenerbahçe 1 1 0 0 5 0 3 +5
2 Sivasspor 1 1 0 0 3 0 3 +3
3 Yeni Malatyaspor 1 1 0 0 3 0 3 +3
4 Yukatel Denizlispor 1 1 0 0 2 0 3 +2
5 Alanyaspor 1 1 0 0 1 0 3 +1
6 Antalyaspor 1 1 0 0 1 0 3 +1
7 Çaykur Rizespor 1 1 0 0 1 0 3 +1
8 Kasımpaşa 1 0 0 1 1 1 1 0
9 Trabzonspor 1 0 0 1 1 1 1 0
10 Konyaspor 1 0 0 1 0 0 1 0
11 MKE Ankaragücü 1 0 0 1 0 0 1 0
12 Gençlerbirliği 1 0 1 0 0 1 0 -1
13 Göztepe 1 0 1 0 0 1 0 -1
14 Kayserispor 1 0 1 0 0 1 0 -1
15 Galatasaray 1 0 1 0 0 2 0 -2
16 Beşiktaş 1 0 1 0 0 3 0 -3
17 Medipol Başakşehir 1 0 1 0 0 3 0 -3
18 Gazişehir Gaziantep 1 0 1 0 0 5 0 -5
Takım O G M B A Y P AV
1 Menemenspor 1 1 0 0 2 0 3 +2
2 Adana Demirspor 1 1 0 0 2 0 3 +2
3 Akhisarspor 1 1 0 0 1 0 3 +1
4 Fatih Karagümrük 1 1 0 0 3 1 3 +2
5 Hatayspor 1 1 0 0 1 0 3 +1
6 Osmanlıspor FK 1 1 0 0 2 1 3 +1
7 Ümraniyespor 1 1 0 0 3 1 3 +2
8 BB Erzurumspor 1 0 0 1 2 2 1 0
9 İstanbulspor 1 0 0 1 2 2 1 0
10 Keçiörengücü 1 0 0 1 1 1 1 0
11 Adanaspor 1 0 1 0 0 1 0 -1
12 Altay 1 0 1 0 1 3 0 -2
13 Altınordu 1 0 1 0 0 1 0 -1
14 Balıkesirspor 1 0 1 0 0 2 0 -2
15 Boluspor 1 0 1 0 1 2 0 -1
16 Bursaspor 1 0 1 0 1 3 0 -2
17 Giresunspor 1 0 1 0 0 2 0 -2
18 Eskişehirspor 1 0 0 1 1 1 5 0
Takım O G M B A Y P AV
1 Afjet Afyonspor 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Amed Sportif 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Bak Spor 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Gümüşhanespor 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Hacettepe Spor 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Hekimoğlu Trabzon 0 0 0 0 0 0 0 0
7 İnegölspor 0 0 0 0 0 0 0 0
8 Kırklarelispor 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Manisa BBSK 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Pendikspor 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Samsunspor 0 0 0 0 0 0 0 0
12 Sancaktepe Bld 0 0 0 0 0 0 0 0
13 Sarıyer 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Tarsus İdman Yurdu 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Yeni Çorumspor 0 0 0 0 0 0 0 0
16 Zonguldak Kömürspor 0 0 0 0 0 0 0 0
17 1922 Konyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
18 Şanlıurfaspor 0 0 0 0 0 0 6 0
Takım O G M B A Y P AV
1 Artvin Hopaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Buca FK 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Çankaya FK 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Çatalcaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Düzcespor 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Erzin Spor Kulübü 0 0 0 0 0 0 0 0
7 Karaköprü Belediyespor 0 0 0 0 0 0 0 0
8 Kızılcabölükspor 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Serik Belediyespor 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Silivrispor 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Sultanbeyli Bld. 0 0 0 0 0 0 0 0
12 Şile Yıldızspor 0 0 0 0 0 0 0 0
13 Tokatspor 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Yeni Orduspor 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Yomraspor 0 0 0 0 0 0 0 0
16 24 Erzincanspor 0 0 0 0 0 0 0 0
17 68 Aksaray Belediyespor 0 0 0 0 0 0 0 0
18 Manisaspor 0 0 0 0 0 0 6 0
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 23/08/2019 Beşiktaş vs Göztepe
 24/08/2019 MKE Ankaragücü vs Kayserispor
 24/08/2019 Alanyaspor vs Kasımpaşa
 24/08/2019 Medipol Başakşehir vs Fenerbahçe
 25/08/2019 Çaykur Rizespor vs Sivasspor
 25/08/2019 Trabzonspor vs Yeni Malatyaspor
 25/08/2019 Antalyaspor vs Yukatel Denizlispor
 25/08/2019 Galatasaray vs Konyaspor
 26/08/2019 Gazişehir Gaziantep vs Gençlerbirliği
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 23/08/2019 Boluspor vs Adana Demirspor
 24/08/2019 Keçiörengücü vs Osmanlıspor FK
 24/08/2019 Altınordu vs Fatih Karagümrük
 24/08/2019 Balıkesirspor vs BB Erzurumspor
 25/08/2019 Ümraniyespor vs Giresunspor
 25/08/2019 Menemenspor vs Hatayspor
 25/08/2019 Adanaspor vs Eskişehirspor
 25/08/2019 Bursaspor vs Akhisarspor
 26/08/2019 İstanbulspor vs Altay
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 31/08/2019 Etimesgut Belediyespor vs Niğde Anadolu FK
 01/09/2019 Bayburt İÖİ vs Elazığspor
 01/09/2019 Sivas Belediyespor vs Kardemir Karabükspor
 01/09/2019 Van BBSK vs Bandırmaspor
 01/09/2019 Ankara Demirspor vs Bodrumspor
 01/09/2019 Kastamonuspor 1966 vs Tuzlaspor
 01/09/2019 Eyüpspor vs Kırşehir Belediyespor
 01/09/2019 Utaş Uşakspor vs Kahramanmaraşspor
 01/09/2019 Sakaryaspor vs Ergene Velimeşe
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 31/08/2019 Silivrispor vs Erzin Spor
 31/08/2019 Sultanbeyli Bld. vs Manisaspor
 01/09/2019 Artvin Hopaspor vs Yomraspor
 01/09/2019 Karaköprü Belediyespor vs Şile Yıldızspor
 01/09/2019 Yeni Orduspor vs 68 Aksaray Belediyespor
 01/09/2019 Düzcespor vs Kızılcabölükspor
 01/09/2019 Serik Belediyespor vs 24 Erzincanspor
 01/09/2019 Tokatspor vs Çatalcaspor
 01/09/2019 Buca FK vs Çankaya FK
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
YAZARLAR
resmi ilanlar
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI